Üniversitemiz Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Yüksekokulu tarafından “Serebral Palsi ve Kas Hastalıkları” konulu bir konferans düzenlendi. 19 Şubat 2020 tarihinde Üniversitemiz Fen Edebiyat Fakültesi Konferans Salonunda gerçekleşen konferansa konuşmacı olarak Kayseri Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Nöroloji Uzmanı Doç. Dr. Ayşe Kaçar Bayram katıldı.

Konferansın açılış konuşmasını Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Yüksekokulu Müdürü Doç. Dr. Kemal Özyurt yaparak serebral palsi ve kas hastalıkları hakkında kısa bir bilgi vermesinin ardından konferansa geçildi.

Bayram: “Serebral Palsi Çocukluk Çağında En Sık Görülen Nörolojik Özürlülük Nedenidir”

Kayseri Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Nöroloji Uzmanı Doç. Dr. Ayşe Kaçar Bayram serebral palsi hastalığının prenatal ve perinatal dönemdeki olayların gelişmekte olan beyin dokusunu etkilemesi ile ortaya çıktığını söyledi. Serebral palsi hastalığının İlerleyici olmayan, hareketleri kısıtlayıcı ve kalıcı motor fonksiyon kaybı, duruş ve hareket bozukluğu yaşatan bir olgu olduğunu söyleyen Bayram, serebral palsi hastalığının çocukluk çağında en sık görülen nörolojik özürlülük nedeni olduğunu dile getirdi. Doç. Dr. Ayşe Kaçar Bayram sözlerine şu şekilde devam etti: “Bu hastalığın dünya genelinde insidansı her bin yaşayan bebekte 2 iken Türkiye’de ise bu oran her bin canlı doğumda 4.4 olarak kayıtlara geçmiştir ve sayı olarak ise Türkiye İstatistik Kurumu verilerine (2015) göre 5 bin 800 civarındadır.” dedi.

Bayram: “Prematür Doğum Serebral Palsi Hastalığının En Sık Nedenidir”

Serebral palsinin beyin korteksindeki üst motor nöronlarının zedelenmesi sonucu ortaya çıktığını dile getiren Çocuk Nöroloji Uzmanı Doç. Dr. Ayşe Kaçar Bayram, hastalığın en sık karşılaşılan risk faktörünün prematür doğumlar olduğunu, diğer risk faktörleri arasında kromozom anomalileri, sık doğum, hiperbilürübinemi, metabolik ve endokrin bozukluklar olduğuna dikkat çekti. Hastalığın ciddi sonuçlara yol açtığına vurgu yapan Doç. Dr. Ayşe Kaçar Bayram sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Serebral palsili çocuklarda görülen sorunlar beyin hasarının oluştuğu yere bağlıdır. Erken çocukluk çağında hipotonik olarak değerlendirilen bir hasta daha sonra karşımıza hipertonik olarak gelebilmektedir. Bununla birlikte ciddi bulguları olan bir bebekte bulgular kaybolurken tam tersine sağlıklı bir bebekte ise spastisite ile karşılaşabilmekteyiz. Tüm bunlar için acil ve kapsamlı bir müdahale önemli ve hayatidir.” diyerek sözlerini tamamladı.

Program sonunda Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Yüksekokulu müdürü Doç. Dr. Kemal Özyurt, Kayseri Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Nöroloji Uzmanı Doç. Dr. Ayşe Kaçar Bayram’a günün anısına hediye ve çiçek verdi.